24.01.2017
Titulní strana  |  Zprávy  |  Politika  |  Byznys  |  Regiony  |  Komentáře  |  Exkluzivně  |  Sport

Jičínský Sokol prodává městu Masarykovo divadlo

Jičínský Sokol prodává městu Masarykovo divadlo
Masarykovo divadlo
Město Jičín dospělo k návrhu dohody s TJ Sokol o koupi "nebytové jednotky" Masarykova divadla. Znění návrhu smlouvy o koupi divadelní části domu č. p. 206 mezi městem Jičín a Tělocvičnou jednotou S... 
17.únor 2016 - 10:00

Záměr koupě schválilo Zastupitelstvo města koncem ledna, kdy byly domluveny i poslední podmínky návrhu kupní smlouvy. V nejbližší době bude návrh smlouvy představen členské základně Sokola Jičín, a následně budou moci členové Jednoty na valné hromadě rozhodnout, zda za těchto podmínek divadlo prodají. Následně se k prodeji bude vyjadřovat i Župa Jičínská-Bergrova a vedení ČOS Praha dle Stanov ČOS o hospodaření se sokolským majetkem. Poté by finální smlouvu mělo v březnu schválit zastupitelstvo města. Převod  "nebytové jednotky"  by mělo město stát necelých 18,5 milionu Kč, což je odhadní cena této části nemovitosti. Částku by město splácelo v dalších osmi letech a současně by si od Sokolů pronajalo nadále kanceláře, kde nyní sídlí Kulturní zařízení města Jičína.

Zastupitelé města schválili dne 27. ledna 2016 záměr koupě "nebytové jednotky č. 1"  v čp. 206 (Masarykovo divadlo) o celkové podlahové ploše 3 252,4m2, a to za cenu dle znaleckého posudku zajištěného TJ Sokol, která činí 18 471 000 Kč. Úhrada kupní ceny by měla probíhat v osmi splátkách po 2,5 mil. Kč, přičemž první splátka by měla být zaplacena již letos a poslední splátka v roce 2023.

„Po vzájemném jednání s vedením TJ Sokol došlo k dohodě o úplatném převodu divadelní části budovy na město. Předcházelo tomu vymezení nebytových jednotek, z nichž jednou je právě divadlo. Další nebytovou jednotkou v zadní části budovy, která by zůstala v majetku Sokolů, je tělocvična se zázemím, pohybovka ve II. patře, všechny kanceláře, jak Sokolů, tak KZMJ, a bytová jednotka. Nyní musíme počkat na rozhodnutí valné hromady TJ Sokol, zda nám skutečně divadlo za těchto podmínek prodají,“ říká starosta města JUDr. Jan Malý.


Město by tak získalo do svého vlastnictví divadelní část budovy, tj. v suterénu divadélko Srdíčko se zázemím, taneční klub se zázemím a plynovou kotelnu se zázemím. V přízemí pak sál divadla s hledištěm a zázemím (šatny herců) a v prvním patře balkon se zázemím, malý sál, zvukové kabiny a rozvodnu. TJ Sokol požaduje zřízení předkupního práva v jeho prospěch a uhrazení daně z nabytí nemovitosti. Dále chce zajištění zaplacení kupní ceny, a to formou zřízení zástavního práva. Toto právo ale nejspíše nebude vázáno na budovu divadla, ale na jinou budovu ve vlastnictví města.

„Dále jsme se se Sokolem dohodli na možnosti bezúplatného zapůjčení velkého a malého sálu 3x v roce pro jejich potřeby, na ceně nájemného kanceláří, kde sídlí KZMJ a bytu, kde bydlí jeden z našich pracovníků. Cena nájemného je navržena jako tržní a v místě a čase obvyklá, tedy 2.000,- Kč/m2/rok. U bytu to je pak nájemné 51,59 Kč/m2/měsíc, stejné, jako v městských bytech. Samozřejmě se také zavazujeme k tomu, že divadlo bude dále sloužit jako divadlo, důstojný kulturní stánek, což byla jedna z podmínek Sokolů. Proto také chceme tuto část budovy zakoupit, abychom mohli nadále zajistit bohatý kulturní program v Jičíně a již do svého majetku dále investovat, a to jak do oprav, tak do modernizace. Prioritní je nyní rekonstrukce topení, dále vzduchotechniky a střechy,“ doplňuje podmínky dohody a další plány s divadlem starosta JUDr. Jan Malý.

Městu by také byla zřízena služebnost stezky a cesty pro přístup na přilehlou parcelu č. 53/1 a Sokolové budou zase mít přístup a vstup přes jednotku č. 1 na dvorek. Společné části domu pak budou řešeny spoluvlastnickým podílem.

Doposud je městská organizace, Kulturní zařízení města Jičína, v divadle v nájmu. Jednání o budoucnosti divadla se vedou od počátku roku 2015, a to kvůli nájemní smlouvě. V ní totiž skončilo období, kdy město Sokolům platilo ročně 200 000 Kč na opravy a investice a Sokolové nemohli dát městu výpověď bez udání důvodu. Nyní to možné je, s dvouletou výpovědní lhůtou.

„Na základě usnesení valné hromady z r. 2013 bylo prvotní snahou výboru TJ Sokol zajistit dlouhodobý pronájem s navýšením nájemné částky a umožněním investic ze strany města. Město však novou smlouvu o dlouhodobém pronájmu a navýšení nájemného zásadně odmítlo i s tím, že do cizího majetku nemůže investovat. Proto došlo k následným jednáním se zástupci města o možnosti prodeje vymezené jednotky v čp. 206,“ vysvětluje postup Sokola jeho starostka Hana Kolesárová.

Otázkou také dále zůstaly nutné investice do budovy, které jsou potřeba. „Vloni se např. musela řešit havárie topení, kdy bylo třeba vyměnit kotle, jinak by byla ohrožena zimní divadelní sezóna. Tuto akci se podařilo zajistit tak, aby nedošlo ke škodám. Finanční prostředky ve výši téměř 2,2 mil. Kč Sokol zajistil ze své rezervy uvažované na opravu střechy a další dotace města ve výši 200 tis. Kč,“ doplňuje Kolesárová.

Masarykovo divadlo se nachází v centru města na Husově ulici a je tradičním místem pro kulturní a společenský život v Jičíně. Své sídlo zde má již jedenáct let městská organizace, Kulturní zařízení města Jičína, která se stará o bohatý kulturní program. Konají se zde divadla, koncerty, plesy, taneční kurzy, výstavy, semináře i přednášky. Divadlo letos slaví 120 let své existence. Původně budova sloužila pro tělovýchovné aktivity, později jako divadlo a bývalo zde také kino, které skončilo svou činnost v 50. letech 20. století.

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Ing. Magdaléna Doležalová za Městský úřad Jičín.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:mú)


Královéhradecká policie dopadla celostátně hledaného

Královéhradecká policie dopadla celostátně hledaného
Policistům z Územního odboru Hradec Králové se ve středu v odpoledních hodinách podařilo dopadnout 30letého muže, který byl celostátně hledán na základě vydaného příkazu k dodání do vězení.

Mimořádný svoz biologického odpadu a vánočních stromků v Hradci

Mimořádný svoz biologického odpadu a vánočních stromků v Hradci
Mimořádný vývoz hnědých nádob na biologicky rozložitelný odpad provedou už za pár dní v rozmezí dvou týdnů na území města Hradecké služby a.s.

Provozovatel skiareálu zasněžoval nelegálně vodou z řeky Úpy

Provozovatel  skiareálu zasněžoval nelegálně  vodou z řeky Úpy
Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Hradci Králové uložili pokutu 155 170 korun společnosti BOBOLIFT s.r.o., která v Krkonoších provozovala lyžařský areál Velká Úpa-Portášky.

Ministerstvo vnitra bude řešit bezpečnostní situaci v Kvasinách

Ministerstvo vnitra bude řešit bezpečnostní situaci v Kvasinách
Problematickou bezpečnostní situaci v oblasti Plzně a obce Kvasiny bude nově mapovat a řešit pracovní skupina, k jejímuž založení dal pokyn ministr vnitra Milan Chovanec.

Policisté opět bodovali, poskytli první pomoc a zachránili řidiče

Policisté opět bodovali, poskytli první pomoc a zachránili řidiče
Policisté z Obvodního oddělení Hradec Králové 3 při běžné kontrolní činnosti si o půl páté ráno všimli podivně zaparkovaného linkového autobusu na chodníku na úrovni křižovatky ulic Hradecká a Ak. Heyrovského v Hradci Králové.
 
Titulní strana  |  Zprávy  |  Politika  |  Byznys  |  Regiony  |  Komentáře  |  Exkluzivně  |  Sport
Regiony:
Nahoru
© REGIONÁLNÍ NOVINKY, a.s. | Zobrazit klasicky