30.08.2016
Titulní strana  |  Zprávy  |  Politika  |  Byznys  |  Regiony  |  Komentáře  |  Exkluzivně  |  Sport

Účetní vyvedl z účtů 25 milionů korun

Účetní vyvedl z účtů 25 milionů korun
Ze zadržení
Královéhradečtí kriminalisté pokračují v intenzivním vyšetřování všech okolností, které mají nebo by mohly mít jakoukoliv souvislost s vraždou, ke které došlo 22. prosince 2015 v Trutnově.  
10.únor 2016 - 10:00

V této souvislosti rozšířili trestní stíhání 46letého muže, který je důvodně podezřelý, že 56letého podnikatele zavraždil, ze spáchání zvlášť závažných zločinů zpronevěra a podvod. Uvedla pro Kralovehradeckenovinky.cz mjr. Mgr. Ivana Ježková, tisková mluvčí PČR KŘ Královéhradeckého kraje.

Již z prvotního vyšetřování bylo zřejmé, že externí účetní podnikatele napadl a usmrtil po té, co vyšlo najevo, že z jeho firmy měl podvodně vylákat několik milionů korun. Případ tedy začali kromě kriminalistů vyšetřující násilnou trestnou činnost šetřit i specialisté na hospodářskou kriminalitu.

Motivem vraždy v Trutnově byly zřejmě peníze

Vyšetřovatelé zjistili, že obviněný muž hospodářskou trestnou činnost páchal tak, že nejprve získával důvěru majitelů subjektů, pro které účetnictví zpracovával. Poté, co mu téměř absolutně věřili, buď měl oprávnění platby na své účty přímo sám posílat, nebo mezi platební příkazy připravené k autorizaci přimíchal platby na své vlastní bankovní účty. Velmi dobře znal mechanismy zaúčtovávání a principy finančních kontrol. Využíval pracovního vypětí a vytížení osob, pro které pracoval. Svoji roli zde tedy sehrála jejich téměř bezmezná důvěra k němu a tím i nepozornost při odsouhlasení jednotlivých platebních příkazů. Mezi podnikateli měl dlouho pověst velmi kvalitního a precizního účetního.

Bohužel již v minulosti ale někteří podnikatelé zjistili, že jsou na jejich účtech nestandardní bankovní operace nebo objevili nesrovnalosti v účetnictví, policii ale své podezření neoznámili. Obviněný muž je vždy přesvědčil, že se jedná o chybu, za kterou se velmi omlouvá a okamžitě ji napravil. Někteří dokonce vypověděli, že věděli, že účetní propadl hazardu a že si půjčoval peníze, které obratem naházel do výherních automatů. Ani tehdy ale žádné kroky nepodnikli. V té době již obviněný začal tak zvaně vytloukat klín klínem. Peníze, které vrátil, byly většinou z účtů dvou firem zavražděného podnikatele, nebo z účtu jedné Krkonošské obce. Peníze z těchto účtů používal i pro svoje gamblerství.

Kriminalisté zjistili, že tímto způsobem podvodně vyvedl ze třech účtů, které měl oprávnění spravovat, téměř 25 miliónů korun.  

V některých případech se jednalo o zdvojené, v některých případech o zcela fiktivní platby. Nebyly výjimkou platební příkazy převyšující sto tisíc korun. Kromě těchto podvodných plateb mu pravidelně každý měsíc na účet přicházely dohodnuté finanční odměny za poskytované služby v účetnictví. Měsíčně si na těchto smluvních odměnách vydělával kolem 120 tisíc korun. Tato částka mu ale podle jeho slov nestačila, začal si tedy vypomáhat podvody a zpronevěrou. Kriminalisté zadokumentovali jeho nezákonné jednání od začátku roku 2011 do červa 2015. Vyšetřování i nadále pokračuje.

Muž je od počátku svého zadržení, tedy od vánočních svátků loňského roku, stíhán vazebně. Za spáchání zvlášť závažných zločinů zpronevěra a podvod hrozí pachateli až 10leté vězení. Vzhledem k předchozímu obvinění z vraždy hrozí ale obviněnému muži trest až 20ti letý, případně trest výjimečný.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:arch.)


Do hokejového Hradce míří zkušený Ryan Potulny

Do hokejového Hradce míří zkušený Ryan Potulny
Před začátkem sezóny posila do útoku. Do Hradce míří zkušený jednatřicetiletý hráč s více než sto starty v NHL a účastník mistrovství světa 2009/10 Ryan Potulny.

MÚ Jičín zavedl pro obyvatele Jičína novou webovou službu

MÚ Jičín zavedl pro obyvatele Jičína novou webovou službu
Kdy si vyzvednout na úřadě hotový občanský či řidičský průkaz nebo cestovní doklad? Nově zjistíte na městském webu.

Město Hradec Králové vypíše soutěž na rekonstrukci ZUŠ Střezina

Město Hradec Králové vypíše soutěž na rekonstrukci ZUŠ Střezina
Přibližně 160 milionů korun bude město stát rekonstrukce základní umělecké školy Střezina. Stavební práce na budovách školy, kterou aktuálně navštěvuje asi dva tisíce žáků pod vedením zhruba sedmdesátky lektorů, bude rozdělena do čtyř etap.

Pro severní část obchvatu Jičína je vydáno územní rozhodnutí

Pro severní část obchvatu Jičína je vydáno územní rozhodnutí
Přeložka II/286 neboli severní část jičínského obchvatu již má vydané územní rozhodnutí. Krajský úřad nyní hledá projektanta, který připraví všechny stupně projektové dokumentace.

Město plánuje další trasu svobodného pohybu

Město plánuje další trasu svobodného pohybu
Další kilometry bezbariérových tras by mohly ve městě vzniknout už zhruba za dva roky. Podmínkou je však získání dotace, která by Hradci Králové mohla pomoci pokrýt zhruba 85 % způsobilých výdajů projektu.
 
Titulní strana  |  Zprávy  |  Politika  |  Byznys  |  Regiony  |  Komentáře  |  Exkluzivně  |  Sport
Regiony:
Nahoru
© REGIONÁLNÍ NOVINKY, a.s. | Zobrazit klasicky